Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 22.09.2018 07:10:42 

Bela Dracula Lugosi

Bela a jeho život

Bela Dracula Lugosi.

Legenda.

Ikona starého dobrého Hollywoodu.

Proslavila ho role hraběte Draculy ve stejnojmenném filmu natočeném Todem Browningem. Hollywood si jej tak zaškatulkoval, stal se z něj věčný upír. Málokdo si však vzpomene i na Lugosiho ostatní role. Na vyšinutě oddaného Igora ve filmu Frankensteinův syn, na posedlého Dr.Vollina v Havranovi nebo na Dr. Vituse Werdegasta z Černé kočky.

A jak je možné, že v dnešní době plné různých zombie filmů není známo, že historicky první film, kde se zombie-chodící mrtví, objevili, je film Bílá zombie, kde Bela Lugosi hraje ďábelského Legendera?

Bohužel je už taková doba a na takovéhle legendy se pomalu zapomíná.

Dovolte mi, prosím, jej alespoň trošku představit, přiblížit Vám Lugosiho životní příběh…

Bela Ferenc Dezso Blasko.

Narozen 20.října roku 1882 manželům Blaskovým ve městě Lugoj.  Svou hereckou kariéru začal na divadelních prknech v Rumunsku, po své emigraci v Neměcku a Rakousku, kde vystupoval pod jménem Arisztid Olt a nakonec za velkou louží, v Americe, kde začal působit již jako Bela Lugosi. Roli Draculy hrál nejprve v divadle, avšak režisér Tod Browning chtěl natočit stejnojmenný film a nedosadil do hlavní role nikoho jiného, než právě Lugosiho.

Dracula, román od irského spisovatele Brama Stokera, je o transylvánském hraběti, opírající se o skutečnou historickou osobu. O Vlada Draculu IV. Tepese, valašského a sedmihradského knížete a vojevůdce, ochránce svého lidu a sadistického kata tureckých a ostatních nepřátelských vojáků. Dracula je příběh o krvelačném hraběti, který se z rodné Transylvanie přemístí do Ameriky, aby zde našel lásku, která jej drží při životě…Zároveň jej však ta samá láska zahubí…                                     Příběh vypráví o krutostech, kterých je hrabě schopen pro své přežití a zároveň o lásce, která rozbuší jeho nemrtvé srdce… Tento emotivně velmi silný román byl již nesčetněkrát zfilmován a nejednou dokonce zparodizován, ale v myslích a srdcích filmových pamětníků a historiků zůstává nejlepším zpracováním právě Dracula s Belou Lugosim.

Říká se, že sám Lugosi přesvědčil vdovu po Bramu Stokerovi, aby film mohl být natočen pod názvem Dracula. Jakým způsobem ji však přesvědčil, se dnes dá již jen spekulovat. Jisté je však jedno. Tato role, role Draculy, se Lugosimu stala osudnou. Stal se hollywoodským Draculou na celý svůj život.

Lugosi však nebyl jednostranný herec, hrál i v jiných žánrech, jenže lidé jej byli schopni ocenit jen v rolích padouchů, vrahů a monster. Ale Lugosi sám monstrum v žádném případě nebyl. Byl to velmi tajemný, hezký, vysoký muž s gentlemanským vystupováním a uhrančivýma očima. Nejen fanynky, ale i herecké kolegyně z něj byly nervózní a padaly do mdlob.

Jeho herečtí kolegové jej za to zrovna dvakrát nemilovali. Lugosi měl však jednoho přítele a tím byl Boris Karloff. Ten byl zase znám svou rolí Frankesteinova monstra ve filmu Frankenstein. Zlí jazykové říkali a psali, že se tyhle dvě hvězdy nesnášeli a nejraději by se zavraždili, opak byl však pravdou. Dochované dopisy a také fotografie Karloffa s Lugosim jsou toho důkazem.

Ale Bela Lugosi nebyl jen hollywoodský herec a dobrý přítel, ale byl to také manžel a otec.

Než připlul do Ameriky, oženil se v Rumunsku. Po emigraci do Německa však manželství nevydrželo. V Americe se oženil celkem čtyřikrát. Jedno manželství vydrželo pár týdnů, další tři dny. Při natáčení filmu Dracula potkal lásku svého života, zamiloval se do své osobní asistentky, Bridget Brightonové. Nestihl se s ní však oženit.

Tuto krásnou mladou dívku totiž čekala tragická násilná smrt. Byla nalezena mrtvá na zahradě Lugosiho domu. Měla rozervané hrdlo. Koronerova zpráva potvrdila, že ji napadlo nějaké zvíře. Lugosi byl její smrtí zdrcen a nějaký čas nebyl schopný chodit mezi lidi.

O rok později potkal Lillian Archovou, dceru známého hollywoodského právníka s maďarským původem, Stevena Arche. Lillian byla o třicet let mladší než on. Rok nato se vzali a v roce 1938 se jim narodil syn. Bela George Lugosi. Ten ještě dnes působí v Hollywoodu jako velice úspěšný právník a má zaregistrovanou značku LUGOSI.

Manželství Bely a Lillian vydrželo dvacet let, poté se rozvedli a Bela tím velmi trpěl, začal mít zdravotní problémy. Závislost na lécích tišících bolest jej dohnala skoro k sebevraždě, nakonec odešel na léčení. Když se vrátil z léčebny, popáté se oženil. Byl to rok 1956. Vzal si svou letitou obdivovatelku, Hope Linningerovou. Manželství však vydrželo jen pár měsíců. Bela ten samý rok zemřel.

O jeho smrti se tradují různé teorie. Jedno je však jisté.

Hollywoodský Dracula nikdy nezemře…Nemrtví totiž přece neumírají…
©2009 Alice Štrobachová
 
TOPlist